BLOG

Latanie samolotem w ciąży - czy jest to bezpieczne?

  • czwartek, 23 maja 2019, 17:09

Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne? W którym trymestrze najlepiej podróżować samolotem? W jakich przypadkach nie zaleca się podróży samolotem kobietom w ciąży? Sprawdź, czy istnieją przeciwwskazania do latania samolotem dla kobiet w ciąży.

Zalecenia dla kobiet

Przede wszystkim przed decyzją o podróży samolotem należy decyzję skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeśli opinia jest pozytywna i nie ma żadnych przeciwskazań, nie ma powodu, żeby kobieta w ciąży nie mogła lecieć samolotem.

Należy pamiętać, że zupełnie inaczej może znieść podróż kobieta w bardzo zaawansowanej ciąży, a inaczej kobieta w pierwszym trymestrze. Uznaje się, że najlepszy okres do latania samolotem dla kobiet w ciąży jest pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży, czyli czas, gdy minęły mdłości ciążowe. W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży, może wiązać się to nie tylko z prawdopodobieństwem porodu na pokładzie samolotu. Niebezpieczne mogą być na pewno duże zmiany ciśnienia podczas lotu. Natomiast w przypadku kobiet w pierwszym trymestrze latanie samolotem też nie jest wskazane w związku z ryzykiem poronienia. Jeśli nie ma jednak przeciwskazań medycznych, można podróżować samolotem także w pierwszym i trzecim trymestrze.

Można spotkać się z obawą związaną z uciskaniem brzucha przez pas bezpieczeństwa. Są one jednak odpowiednio regulowane i nie powinny wywoływać dyskomfortu. Jeśli chodzi o samą podróż warto także dość często spacerować, aby unikać opuchnięcia nóg. Ponadto należy pić dużo wody podczas podróży ze względu na suche powietrze w samolocie.

Loty w ciąży - regulamin

W regulaminach większości linii lotniczych znajduje się zapis, który zabrania wchodzenia na pokład samolotu kobietom powyżej 34. tygodnia ciąży. Długa podróż w dość niewygodnej pozycji w zaawansowanej ciąży może skutkować nie tylko przedwczesnym porodem, ale także zasłabnięciem. Należy także pamiętać o tym, że dla niektórych osób podróż samolotem wiąże się z większym stresem, a w przypadku zaawansowanej ciąży raczej powinno się unikać sytuacji, które mogą wywoływać duży stres. Dlatego taki zapis zabraniający wchodzenia na pokład kobietom w zaawansowanej ciąży z pewnością nie jest bezsensowny.

Podziel się:

Zobacz również

Uzyskaj odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot

O nas

Świadczymy bezpłatną i pełną pomoc w zakresie uzyskania odszkodowania od linii lotniczych z uwagi na odwołany czy opóźniony lot.


Regulamin | Polityka prywatności

Kontakt

Pure Media Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 49/14
50-202 Wrocław

+48 793 33 66 99