BLOG

Czy masz prawo do rekompensaty za overbooking?

  • czwartek, 23 maja 2019, 17:35

Czy należy nam się odszkodowanie, gdy nie będziemy mogli polecieć, ponieważ została przyjęta większa liczba rezerwacji?

Sprzedaż ponad normę

Czasami można spotkać się z przypadkami, gdy zostaje sprzedanych więcej biletów na dany rejs niż jest dostępnych miejsc. Czy należy nam się odszkodowanie, gdy nie będziemy mogli polecieć, ponieważ została przyjęta większa liczba rezerwacji?

Zacznijmy od tego, czym jest overbooking. Jest to coraz bardziej popularny termin, dotyczący sytuacji, gdy najczęściej planowo przyjmuje się więcej rezerwacji niż jest dostępnych miejsc w samolocie. W sytuacji, gdy mamy więcej chętnych niż miejsc, część osób nie wchodzi na pokład samolotu mimo ważnych biletów. Nie musi to wynikać z błędu. Nierzadko zdarza się, że rezerwowana jest większa liczba miejsc ze względów ekonomicznych, ponieważ często można spotkać się z przypadkami, gdy ktoś rezygnuje z rezerwacji. Chodzi przede wszystkim o zmaksymalizowanie przychodu.

Odmowa wejścia na pokład samolotu

W przypadku, gdy nie możemy wejść na pokład samolotu, gdyż została sprzedana zbyt duża liczba miejsc, a przewoźnik nie jest w stanie w odpowiednim czasie zapewnić nam zastępczego lotu, który zabierze nas do celu w odpowiednio szybkim czasie, możemy otrzymać odszkodowanie. Wysokość rekompensaty reguluje artykuł 7. Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku. Odszkodowanie, jakie możemy otrzymać od przewoźnika może wynieść od 250 do 600 €.

Ponadto przysługują nam inne przywileje. Jeśli jesteśmy zmuszeni czekać na kolejny lot, przysługują nam odpowiednie przywileje. Powinny nam zostać zapewnione posiłki oraz napoje. Jeśli występuje potrzeba dłuższego pobytu pasażera lub musi on spędzić co najmniej jedną noc, oczekując na lot, przewoźnik powinien zapewnić zakwaterowanie w hotelu, a także transport pomiędzy lotniskiem a hotelem. Więcej na ten temat można przeczytać w art. 9 rozporządzenia.

Odszkodowanie za nieodbyty lot to sprawa, która pozornie może wydawać się skomplikowana. Nie musimy zajmować tym się sami. Jeśli należy Ci się rekompensata, zachowaj bilet i skontaktuj się z nami. Opisz swoją sytuację, my zajmiemy się całą resztą.

Podziel się:

Zobacz również

Latanie samolotem w ciąży - czy jest to bezpieczne?

  • czwartek, 23 maja 2019, 17:09

Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne? W którym trymestrze najlepiej podróżować samolotem? W jakich przypadkach nie zaleca się podróży samolotem kobietom w ciąży? Sprawdź, czy istnieją przeciwwskazania do latania samolotem dla kobiet w ciąży.

Czytaj całość

Uzyskaj odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot

O nas

Świadczymy bezpłatną i pełną pomoc w zakresie uzyskania odszkodowania od linii lotniczych z uwagi na odwołany czy opóźniony lot.


Regulamin | Polityka prywatności

Kontakt

Pure Media Sp. z o.o.
ul. Księcia Witolda 49/14
50-202 Wrocław

+48 793 33 66 99